Forum Klubu ROVERki.pl :: [R420Di 98r] Klimatyzacja słabo chłodzi i dziwnie syczy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R420Di 98r] Klimatyzacja słabo chłodzi i dziwnie syczy
Autor Wiadomość
frayzer 




Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 14
Skąd: Jarosław



Wysłany: Wto Sie 18, 2009 15:39   [R420Di 98r] Klimatyzacja słabo chłodzi i dziwnie syczy

Witam.
Wiem, że problem z klimatyzacją był już wielokrotnie opisywany jednakże przewertowałem wszystkie posty i nie znalazłem takich objawów jakie zaobserwowałem w swoim Roverku. Do niedawna klimatyzacja działała bez zarzutu ale ostatnio zaczęła bardzo słabo chłodzić. Po włączeniu klimy, sprężarka się uruchamia a obroty wzrastają tak jak powinno być. Przy uruchomianiu sprężarki po jakiś 2 sekundach od naciśnięcia przycisku AC, słychać jednak dość głośne, nieprzyjemne, metaliczne pyknięcie na tyle głośne że słychać je w środku auta. Pyknięcie to dobiega spod maski z okolic właśnie sprężarki (wcześniej nigdy nie było słychać tego dźwięku) a w nawiewach z kolei słychać dość dziwne niepokojące syczenie, które z czasem staje się słabsze jednak ciągle syczy (wcześniej tez tego nie było). Zatem sprężarka pracuje, dioda AC świeci się na niebiesko, obroty podniesione a prawie wcale nie chłodzi. Dodam, że filtr kabinowy jest wymieniony a nabijałem klimę 2 miesiące temu i czynnik w układzie jest bo sprawdzałem na zaworku na rurce i jak nacisnę to słychać że czynnik wylatuje i to pod dość sporym ciśnieniem. Uprzejmie proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam…
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Sie 18, 2009 15:39   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Skiba 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 1457

Rover 600

Wysłany: Wto Sie 18, 2009 20:36   

Pyknięcie to prawdopodobnie załączające się sprzęgiełko sprężarki i wg mojej wiedzy powinno tak właśnie być. Co do syczenia to dziwna sprawa ... Czy przy uruchomionej klimie, jedna rurka pod maską robi się gorąca a druga zimna ? Czy włączają się wentylatory na chłodnicy ? najprościej to podjechać do serwisu który Ci serwisował klimę i po rozmowie raczej na bank, za darmo podłączą zegary i sprawdzą czy z układem wszystko ok ;)
_________________
pozdrawiam Skiba
 
 
frayzer 




Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 14
Skąd: Jarosław



Wysłany: Wto Sie 18, 2009 21:24   

wentylatory na chlodnicy się włączają. Własnie wrocilem z garazu i rurki i ta gruba i cienka, ssąca i tlocząca zimna. Tak jakby nie bylo obiegu albo sprężarka działała ale nie pompowała/sprężała. Podjade do magików co mi nabijali klime i się zajmują tą profesią. Może coś więcej powiedzą. Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedź. Pozdrawiam...
 
 
 
RUDiCK 




Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 84
Skąd: Olkusz



Wysłany: Wto Sie 18, 2009 23:01   

frayzer napisał/a:
wentylatory na chlodnicy się włączają. Własnie wrocilem z garazu i rurki i ta gruba i cienka, ssąca i tlocząca zimna. Tak jakby nie bylo obiegu albo sprężarka działała ale nie pompowała/sprężała. Podjade do magików co mi nabijali klime i się zajmują tą profesią. Może coś więcej powiedzą. Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedź. Pozdrawiam...


Najprawdopodobniej masz przytkany układ, a najbardziej prawdopodobna przyczyna to zawór rozpręzny. Klima podzielona jest na dwa układy: wysokiego cisnienia (cienkie rurki) i niskiego cisnienia(grube rurki), sprężarka spręża czynnik po stronie wysokiego cisnienia a zawór rozpręzny ma za zadanie w gwałtownie rozprężyc to cisnienie, czego skutkiem jest gwałtowny spadek temperatury po stronie niskiego cisnienia (w tym czasie strona wysokiego cisnienia powinna byc gorąca). W układzie wysokiego cisnienia jest zabezpieczenie (czujnik cisnienia) ktory ma za zadanie zabezpieczyć układ przed zbyt dużym wzrostem lub spadkiem cisnienia. Nie pamietam dokładnie wartosci, ale normalne ciśnienie powinno byc w granicach 18bar. W Twoim przypadku sprężarka sie załącza, dobija ciśnienie, coś (najprawdopodobniej zawór rozpręzny) nie pozwala rozpręzyc sie układowi, ciśnienie nadal rośnie i czujnik ciśnienia wyłącza sprężarkę aby zapobiec uszkodzeniu układu. A to co słyszysz w srodku (syczenie) moze oznaczac ze układ sie rozpręża, ale bardzo powoli. Czyli najprawdopodobniej zawor rozpręzny jest przytkany.
sorki za bledy ale pozno i juz mi sie chce spac :) .pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R420 SD] Klima słabo chłodzi.
mirwin Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 17 Wto Lip 23, 2013 11:11
jaro467
Brak nowych postów [400 SDI] Klimatyzacja nie chłodzi
Co sprawdzić, jaki serwis w Lublinie?
MSaigon Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 10 Czw Cze 04, 2009 14:44
seba323
Brak nowych postów [R400] klima nie chłodzi
Tjancik Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 13 Pon Sie 12, 2013 17:39
kiler22
Brak nowych postów [Rover 45 2.0 iDT 2001r. ] dziwnie przyspiesza
Linksiq Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 14 Sro Wrz 08, 2010 22:10
Krzysi3k
Brak nowych postów [MG ZS] problem z przyspieszeniem dziwnie przyspiesza
podki Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Pią Wrz 04, 2020 20:45
el_arturro



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink