Forum Klubu ROVERki.pl :: GPS do mierzenia powierzchni
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
GPS do mierzenia powierzchni
Autor Wiadomość
Rowan 




Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Nie Lis 08, 2009 11:33   GPS do mierzenia powierzchni

Witam!
Mam do was wszystkich będących w temacie pytanie. Jakie będzie najlepsze, w miarę tanie i w miarę najbardziej dokładne urządzenie do mierzenia powierzchni. Chodzi mi najbardzie o pomiar powierzchni pól. Tzn. idę do okola pola z GPS'em i mam jego powierzchnię w Ha.
Doradźcie coś...
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Lis 08, 2009 11:33   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Nie Lis 08, 2009 11:48   

muszę Cię zmartwić - urządzenia profesjonalne niestety nie podchodzą pod kategorię "w miarę tanie" - zakres cenowy do 10k zł wzwyż
chyba że zadowala Cię orientacyjny pomiar ale żeby uzyskać wyższą dokładność pomiaru do "tańszych" urządzeń trzeba dokupić licencję dla programów obsługujących system pomiarowy GPS
ceny możesz zobaczyć np TU (profesjonalne), a TU (raczej amatorskie)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez darek_wp Nie Lis 08, 2009 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Remigiusz 




Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 11:52   

Monza to zrealizować laptopem oraz myszka GPS i ustawiasz nagrywanie GPS żeby jak idzie tobie nagrywał drogę która idziesz kreska.

Micorosft Autoroute to potrafi i potem mozna sobie z tego obliczyc wielkosc pola :wink:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Rowan 




Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Nie Lis 08, 2009 16:50   

U mnie gość mierzył Garminem GPS 60Cx pomiar był bardzo dokładny, interesują mnie podobne urządzenia. Chodzi mi o błąd pomiaru do 0.01ha. Podobno normalna navi z odpowiednim softem też to potrafi, ale błąd pomiaru około 4% jest.
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4531
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Nie Lis 08, 2009 17:10   

Wszystko zależy od dokładności urządzenia - obecnie praktycznie każdy odbiornik GPS posiada możliwość rejestracji śladu w formacie czytelnym dla bardzo prostego programu.
Do tego wystarczy tez dość prosty program dzielący zaznaczony obszar na figury geometryczne i już. :)

Myślę, że przeciętny student informatyki da radę napisać coś takiego w tydzień - najtrudniejszy jest algorytm podziału wielokąta na figury, których powierzchnię da się łatwo policzyć, ale ZTCW są już znane tego typu algorytmy na wysokim poziomie (służą głownie w systemach CAD do projektowania procesów produkcji). :)
Rowan napisał/a:
U mnie gość mierzył Garminem GPS 60Cx pomiar był bardzo dokładny, interesują mnie podobne urządzenia.

Rozumiem, że spisał track i potem wrzucił do kompa, tak?

Dokładność Garmina to jakieś 7m:
http://www.gpspassion.com...p?id=185&page=2

Z tego wynika, że w najgorszym razie, przy prostokątnym polu, mógł się pomylić o 4*7*7 + 2*7*dl_pola + 2*7*szer_pola [m2] = 198 + 14*(dl_pola+szer_pola) [m2]

Jakie rozmiary ma to pole? ;)

A co do "zwykłych nawigacji", to wszystko zależy tylko od tego jakiego chip'a GPS ma dana nawigacja - np. Mio P560 ma bodajże SirfStar III i wg jego danych jest lepszy od Garmina, bo ma dokładność 2 lub 2,5 metra, zaleznie od trybu:
http://www.sirf.com/produ...oductInsert.pdf

Oczywiście nie uwzględniamy tu krzywizny kuli ziemskiej, która przy rozmiarze pola jest zaniedbywalna. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
drlubicz 




Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 239
Skąd: Wrocław



Wysłany: Pon Lis 09, 2009 10:07   

a ja sobie mierze działki za darmo w Google Earth tyle że pro , bez problemu znajdziesz na necie
 
 
 
Rowan 




Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Pon Lis 09, 2009 17:36   

drlubicz, tak, ja też, ale tam jest sporo większy błąd pomiaru.
maciej napisał/a:
Rozumiem, że spisał track i potem wrzucił do kompa, tak?

Nie. Normalnie dał jakieś polecenie tam/włączył tryb, szedł i mu rysowało na wyświetlaczu, potem ja doszedł do końca dał enter i mu pokazało powierzchnię.
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4531
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Lis 09, 2009 17:44   

Hm... To nie wiedziałem, że Garmin ma takie możliwości. Nie widziałem też opcji dogrywania softu od Garmina...
Ciekawostka - jeśli to jest ogólnie dostępne, to to pewnie ktoś to już tu: http://www.garniak.pl/ opisał. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink