Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200 '99 1.4 16v] Nagrzewnica (?)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sTERYD
Pią Lis 19, 2010 14:05
[R200 '99 1.4 16v] Nagrzewnica (?)
Autor Wiadomość
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 17:50   [R200 '99 1.4 16v] Nagrzewnica (?)

Witam.
Kompletny brak grzania. Wieje zupełnie zimne powietrze.
Stało się praktycznie z dnia na dzień. W poniedziałek grzeje jak "ta lala", w czwartek po 3 dniach postoju - "wieje chłodem" :sad:

Poszperałem po forum, sprawdziłem linki, zaworek nagrzewnicy, wszystko ok.
Odłączyłem węże od nagrzewnicy. Kiedy zalałem ją wodą, woda sama nie wypływała drugim króćcem (może dlatego że wylot jest wyżej niż wlot, a może jest przytkana).
Ale wystarczy delikatny dmuch do węża i wszystko zaraz wylatuje. Zapobiegawczo sporządziłem miksturę z kamixu i octu i zalałem ją gorącym wywarem. Po 2-3 godz. przepłukałem i zalałem płynem chłodzącym.
Niestety bez zmian. Dalej wieje chłodem. Przewód za zaworkiem jest gorący aż do samego wejścia do nagrzewnicy, ale metalowy króciec wylotowy zimny.

Pytanie: czy to aby napewno wina nagrzewnicy?
Czy mogła się tak nagle zamulić, że z dnia na dzień straciłem grzanie? (Naprawdę wystarczy lekki dmuch do węża, żeby cała zawartość nagrzewnicy wyszła drugim króćcem. Pompa wody powinna "dmuchać" mocniej)

Czy winowajcą może być termostat? Silnik nagrzewa się stosunkowo szybko, ale z drugiej strony też się nie przegrzewa. Czy jeżeli otworzy się zbyt szybko, nagrzewnica nie dostanie odpowiedniego ciśnienia? Jeżeli tak, przy jakiej temp. powinien zacząć się otwierać?
A może to coś zupełnie innego? Zima za pasem, a tu takie rzeczy :cry:

Pozdr.
(Sorki że tak długo)
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Lut 21, 2010 17:50   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
DANTE79R 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 614
Skąd: Nowy Sącz



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 18:02   

Odpal auto i niech chodzi aż temperatura zacznie rosnąć. Następnie sprawdź dokładnie ręką czy chłodnica jest ciepła w każdym miejscu jeżeli nie to termostat, pewnie się zwiesił i nie puszcza wody. U mnie jak miałem diesla było to samo. Co prawda to nie benzyniak ale termostat działa tak samo jak w każdym aucie.

[ Dodano: Nie Lut 21, 2010 18:02 ]
I jeszcze jedno: jak wskazówka od temp się podniesie a jedziesz szybciej to czy czasem nie opada nieco w dół?
_________________
Super wypas za małą kasę i oczywiście całkiem młode autko? Tylko Rover :) Ludzie skoro pomagamy to doceniajcie to opcją pomógł bo przestaniemy ;)
 
 
 
milek554 



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Gostynin



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 18:33   

Osobiście też miałem pełno kłopotów z roverkiem nic nie pomagało a że jestem jeszcze uczniem technikum nie mam kasy na kupowanie częsci wiec zrobiłem tak. Moja nagrzewnica grzała tylko trochę, przy mrozach dużych wcale samochód mi się nie nagrzewał.Wlewałem ocet itd nic nie pomagało termostat niby był dobry ale nie do końca, nie domykał się. Na początku kupiłem nagrzewnice której wymiana kosztuje mnóstwo wysiłku ale udało się jakoś, o grzał dobrze jak był rozgrzany i byłem zadowolony na drugi dzień wsiadam i nic nie grzeje po pierwsze wskazówka nie szła w górę po 2gie cięgno spadło. Musiałem szybko coś wymyślić bo mrozy po 20stopni były. Wiec wywaliłem termostat od rovera zrobiłem tam rurę samą bez termostatu u góry zrobiłem termostat przy chłodnicy (termostat od Ify starej pasował) nazywa się to mały obieg chyba:) co się okazało gorąco w samochodzie auto się nie grzeje nawet jak nieźle dostanie popalić.Więc tak z tego wybrnąłem praktycznie żadnym kosztem prócz nagrzewnicy ale w sumie to nie było potrzebne bo swoją odlutowałem i przeczyściłem i nawet się nie rozszczelniła.Pozdrawiam może komuś się przyda kto nie ma pieniędzy a ma jakieś części zamienne
 
 
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 18:41   

Wskazówkę poobserwuje sobie rano w czasie jazdy. Jeżeli będzie opadać, czego to jest objawem?

Właśnie patrze sobie na schemat w RAVE-ie. Ciepły płyn wychodzący z silnika, kierowany jest częściowo na nagrzewnicę, a częściowo na chłodnicę. Zanim trafi do nagrzewnicy przechodzi przez zaworek (ten sterowany z kabiny pokrętłem).
Natomiast wyjście z nagrzewnicy łączy się z termostatem :idea: Czy termostat może się tak zwiesić, że zamyka wyjście z nagrzewnicy, a podaje tylko na chłodnicę? Mógłby być to powód, że marznę w kabinie :evil:
W czasie nagrzewania silnika, trzymałem rękę na górnym wężu do chłodnicy. Na początku był zimny, po ok 3-5 min. zrobił się ciepły (ale nie zaraz gorący, jak gdzieś przeczytałem). Stąd moje pytanie w poprzednim poście, o temp. kiedy termostat zaczyna się otwierać.
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
milek554 



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Gostynin



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 18:47   

Otwiera się jak się nagrzeje nie wiem ile tam było około chyba 80stopni. a na dole masz przewód ciepły? przy chłodnicy?
 
 
Lechos 




Pomógł: 297 razy
Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1793



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 19:01   

Desper napisał/a:
W czasie nagrzewania silnika, trzymałem rękę na górnym wężu do chłodnicy. Na początku był zimny, po ok 3-5 min. zrobił się ciepły (ale nie zaraz gorący, jak gdzieś przeczytałem).
Aby zobaczyc czy termostat sie otwiera sprawdzamy dolny waz chlodnicy.
 
 
 
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 19:18   

Ech... faktycznie. Wydaje się to logiczne. Patrzyłem przed chwilą na schemat w RAVE-ie i sam na to nie wpadłem :oops: Czyli będę musiał to sprawdzić ponownie.

Brnąc dalej, czy może się zablokować jakoś tak, że blokuje nagrzewnicę (mam zimno w kabinie), a na chłodnicę puszcza?
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
milek554 



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Gostynin



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 19:33   

Jeżeli Ci nie trzyma termostat to od pewnej temp. Ci się otworzy i wtedy samochód ma problemy z nagrzaniem się woda jest w ciągłym ruchu. Powinno to wyglądać tak że do tej temp około 80stopni powinien być zamknięty samochód ci się wtedy nagrzewa i termostat puszcza na chłodnice. Jeżeli masz ciepłą chłodnice zanim osiągnie temp. to raczej coś jest nie tak. Patrząc na Twojego pierwszego posta że Ci wchodzi zimne powietrze bo rure masz gorącą tą wejściową do nagrzewnicy tak? a wyjsćiową zimną? jeżeli tak to raczej nagrzewnica zapchana
 
 
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Pon Lut 22, 2010 07:15   

Po porannym półtora godzinnym siedzeniu w "lodówie" mało nie zamarzłem :roll:
Wskazówka temperatury płynu szybko wspięła się na prawidłowy poziom i ani drgnęła przez całe półtora godziny, niezależnie czy jechałem 60, 120 czy stałem na światłach.

Na koniec pomacałem węże przy chłodnicy. Górny gorący, dolny ledwo ciepły.
Jednak wydaje mi się, że dolny powinien być znacznie cieplejszy (tylko trochę chłodniejszy od górnego). Może ktoś to potwierdzić?
Jeżeli mam rację wynikałoby, że jednak termostat się zwiesił.
Tylko dlaczego wskazania temp. płynu na desce rozdzielczej pokazują jakby nic się nie działo :?: :?: :?:

Pozdr.
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
szoso 




Pomógł: 438 razy
Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 6302
Skąd: Ostrołęka

Rover 400

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 09:19   

to nie termostat
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Pon Lut 22, 2010 09:48   

Bardzo możliwe że jest zapowietrzona nagrzewnica lub zupełnie zatkana. Na drodze też wmontowany zawór który też nie pozwoli na obieg. :cool:
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Pon Lut 22, 2010 12:34   

Od linek i zaworka zacząłem. Nie było problemów. Poza tym ciepły płyn przechodził przez zaworek i dochodził aż do nagrzewnicy. Wąż na wyjściu był zupełnie zimny. A ten wąż dochodzi do termostatu.

Nagrzewnicę płukałem wczoraj resztkami kamixu plus ocet (być może za słabo), ale wydawało mi się (jak pisałem na początku), że nagrzewnica jest drożna. Po płukaniu zalałem ją płynem (kiedy wypływało króćcami, podłączyłem węże, też wypełnione płynem po brzegi).
Może powinienem przepłukać ją czymś bardziej agresywnym :?: :?:
Zastanawia mnie jednak ciągle zimny wąż wychodzący z nagrzewnicy do termostatu. Może to jednak termostat blokuje przepływ :?: :?:
Pozdr.
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
Lechos 




Pomógł: 297 razy
Dołączył: 24 Mar 2007
Posty: 1793



Wysłany: Pon Lut 22, 2010 13:04   

Termostat nie ma zadnego wplywu na przechodzenie plynu przez nagrzewnice.
 
 
 
Desper 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 73
Skąd: Trójmiasto i Hel



Wysłany: Wto Lut 23, 2010 07:51   

Też mi się tak wydaje i tak też pisze RAVE.
Przewód z nagrzewnicy wchodzi do obudowy termostatu ale za nim, tak że termostat nie ma wpływu na przepływ przez nagrzewnicę.
Może nagrzewnica jest ciągle przytkana, może gdzieś po drodze coś się przytkało :???:
Gdyby pompa padała podejrzewam, że silnik mógłby się grzać (choć przy takich temperaturach powietrza może niekoniecznie bym zauważył że pompa pada)

Tak czy inaczej zajmę się tym dopiero w weekend. Spuszczę płyn, przepłuczę cały układ i jeszcze raz samą nagrzewnicę. Jak do czegoś dojdę, dam znać :wink:
Pozdr.
_________________
Pozdr.
Radek
 
 
 
milek554 



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 7
Skąd: Gostynin



Wysłany: Wto Lut 23, 2010 18:06   

Moim zdaniem nagrzewnica bo przechodziłem podobne rzeczy i się bawiłem w to długo. Kupiłem swoją za 100zł na allegro wiec może coś taniego znajdziesz. Albo sam przetkasz rozlutowując ją ale to jest bardzo ryzykowne:(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R200/25, MG ZR] Workshop Manual ROVERki.pl
sknerko Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 23 Sro Paź 03, 2018 14:24
Prescenn
Brak nowych postów [R200/220 99. sdi 2.0] Nagrzewnica
niedziala
b0lec Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 7 Czw Paź 15, 2009 20:18
b0lec
Brak nowych postów [R200 SDI 99r] nagrzewnica
kipy Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 7 Czw Sty 08, 2009 16:50
mcjg
Brak nowych postów [R200] Nagrzewnica?
kita626 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Nie Cze 26, 2011 22:41
darek_wp
Brak nowych postów [R200] Problem z nagrzewnicą, HGF?
stapry Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 11 Sob Lis 27, 2010 22:08
Berg



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink