Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Wentylator - nie działa
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Wentylator - nie działa
Autor Wiadomość
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



  Wysłany: Wto Lip 19, 2011 21:26   [R75] Wentylator - nie działa
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na mój problem z wiatrakiem na forum :cry: dlatego go rozpisze. Auto rozkręciłem już drugi raz i stoi u mechanika był też przy nim elektryk problemu nie znalazł. Nie włącza się wentylator po uruchomieniu klimatyzacji ustawieniu na LO a także po włączeniu nadmuchu na szybę. Sprawdzaliśmy czy wentylator kręci na krótko i działa na każdym biegu a jest to wersja 3 biegowa. Elektryk sprawdzał czy prąd dochodzi do tej czarnej puszki koło wiatraka i dochodzi na każdym styku :/ co więcej przeprowadziłem test kilimy wykazało tylko błędy czujników światła ponieważ auto stoi w garażu. Zrobiłem też test komputera pokładowego i wylazło 3 błędy C7C169,8C8400,908400 niestety nie wiem co oznaczają :nook: . Temperatura zewnętrzną pokazuje -30 ale to dlatego że czujnik jest odłączony. Bezpieczniki też sprawne. Dosłownie nie mam już pomysłu co może być za problem :bezradny: elektryk coś ściemniał że trzeba by coś zmienić przez komputer ale on się zna tak jak i ja :razz: nie widziałem na forum w problemach z wiatrakiem żadnego grzebania w komputerze. Pomóżcie proszę bo już nie mam pomysłu co mógłbym zrobić i co może być jeszcze niesprawne :cry:
Ostatnio zmieniony przez apples Sro Lip 20, 2011 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lip 19, 2011 21:26   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
WojtekN 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 72
Skąd: Poznań



Wysłany: Wto Lip 19, 2011 22:22   

Przecież sporo "możliwości" jest opisanych :wink:
Skoro napięcia dochodzą a wiatrak nie chodzi to winy bym szukał w silniczku. Szczotki/komutator?
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Wto Lip 19, 2011 22:29   

Ale silnik chodzi gdy podłączy się go na krótko. Napisałem to już wyżej. Konkretnych pomysłów nadal brak.
 
 
21matys 




Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 457
Skąd: bytom



Wysłany: Wto Lip 19, 2011 23:16   

BartoszT. napisał/a:
Temperatura zewnętrzną pokazuje -30 ale to dlatego że czujnik jest odłączony.
i moze prze to wentylator sie nie załącza i komp fiksuje zamontuj ponownie czujnik i sprawdz
_________________
kupiłem, pojeździłem, popsułem, naprawiłem..... i to wszystko dzięki wam:):)
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Wto Lip 19, 2011 23:24   

Czytałem że nie ma to wpływu. Gdy włącza się klimę ustawia na LO i nadmuch na szybę to wiatrak musi się kręcić.
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Lip 19, 2011 23:34   

Cytat:
Czytałem że nie ma to wpływu. Gdy włącza się klimę ustawia na LO i nadmuch na szybę to wiatrak musi się kręcić.

Tak powinno być. Może jednak coś nie tak do końca z modułem.
Masz niedaleko do PHJOWI podjedź do niego i niech Ci zdiagnozuje.

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Wto Lip 19, 2011 23:50   

Mam do niego prawie 250km :roll: sprawdzałem już wcześniej bo widziałem jego posty. Ale kawałek jest. Może znajdziemy jakiś powód i damy rade to naprawić i obejdzie się bez wycieczek. Dalej czekam na propozycje i sugestie. Będę wdzięczny za każdą pomoc :smile:
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Wto Lip 19, 2011 23:57   

No 250km to sporo, faktycznie.

Nie bardzo wiem, co wyście tam sprawdzali i jak ;)

Ale jak masz rozebrane auto i włączysz klimę (nawiew na szybę) to sprawdź czy napięcie pojawia się przed puszką i za puszką, a potem czy jest na wentylatorze.
Dla pewności podpiąłbym ten czujnik temp., żeby wykluczyć wszystkie podejrzenia.

Ja u siebie mam wrażenie (po zmianie silnika na chryslerowski i zamontowaniu rezystora), że ten wiatrak zawsze kręci się tak samo, czyli po max'ie ;) A przed montażem, wszystko sprawdzałem na aucie i działało prawidłowo. Może już coś szlag trafiło... Nie sprawdzałem jednak jak się zachowuje po odpięciu czujnika temperatury, więc podpieram się postami z forum.
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 00:13   

ok sprawdzę te napięcia to mi wyjaśni czy problemem jest pucha czy może coś przed nią :wink: choć oglądałem ją dokładnie i nie było widać nic przepalonego a nawet zaśniedziałego. Orientujesz się może czy miał już ktoś problem z przesyłem informacji(że ma dmuchać) z komputerka do puchy??
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Sro Lip 20, 2011 00:30   

BartoszT. napisał/a:
choć oglądałem ją dokładnie i nie było widać nic przepalonego a nawet zaśniedziałego. Orientujesz się może czy miał już ktoś problem z przesyłem informacji(że ma dmuchać) z komputerka do puchy??

Coś na forum było. Padnięcie modułu nie musi oznaczać, że będzie efekt wizualny.
Może coś się poddało na płytce.
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 00:36   

Zobaczę czy napięcie wchodzące do puszki będzie się zmieniało przy włączaniu i wyłączaniu klimy to mi da odpowiedz na to czy problem leży w puszce :wink:
 
 
21matys 




Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Gru 2010
Posty: 457
Skąd: bytom



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 10:05   

kolejna rzecz nie sprawdzaj napięcia miernikiem tylko podłącz jakieśo bciązenie np żarówke... bo miernikiem moze pokazywac jakies tam napięcie nawet 12 V ael jak przychodzi obciązenie to nagle napięcie spada do zera i klapa
_________________
kupiłem, pojeździłem, popsułem, naprawiłem..... i to wszystko dzięki wam:):)
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 10:40   

ok sprawdzę żarówką :wink: domyślam się że sygnał o włączeniu 1 biegu dochodzi przez jeden z tych trzech kabelków (żółtego, czerwonego lub białego) . Mam nadzieje że to w nich leży problem :roll: wiecie może skąd one wychodzą gdzie mają podłączenie do komputera?? albo jaka jest ich droga od komputera do czarnej puchy??
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 20, 2011 10:52   

czerwony odpowiada za pierwszy bieg. Ogólnie to wiatrak włączany jest przez ECM (na 99% :) ) ale od stopniowania biegów masz przekaźniki w tej czarnej puszce przy wentylatorze. Może warto je sprawdzić, jak również i napięcie między puszką a silniczkiem po włączeniu klimatyzacji. Skoro wiatrak kręci się na krótko przy akumulatorze, a w układzie już nie, to szukaj przyczyny w przekaźnikach, lub przetartych kabelkach. W wiązce są dwa czy trzy grube i kilka cieniutkich. Pozdejmuj peszle ochronne i posprawdzaj kable te od silniczka i te które idą z samochodu.
 
 
 
BartoszT. 



Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 16
Skąd: okolice Kalisz



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:04   

W puszcze jest prąd. Nie robiłem na krótko z akumulatora tylko w puszce stykając np. czerwony z brązowym, szary z brązowym, i filetowy z czarnym stąd mam pewność że wszystkie biegi działają :wink: tylko czy sterowanie biegami przychodzi tymi cienkimi kabelkami od dołu (żółty, czerwony, biały) ??
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:11   

jeśli cienki, to pewnie masz na myśli niebieski, żółty, siwy :) to są jakieś sterujące, ale nie wiem dokładnie czy odpowiadają za włączanie biegów, w pośredni sposób na pewno, ponieważ poszczególne biegi włączane są przy innej temperaturze chłodziwa klimatyzacji lub wody w chłodnicy. A przez te kabelki pewnie idzie impuls z kompa przy konkretnej temperaturze i załączanie przekaźników.

Ale dążę do tego, że pewnie masz przetarty jakiś kabel między kostkami połączeniowymi, a puszką przekaźników wentylatora. Miałem tak samo. Weź ten wentylator i podłącz go od kostki do akumulatora, a nie od przekaźników, lub sprawdź organoleptycznie czy nie jest jakiś kabel przetarty, znaczy się przy użyciu rąk i wzroku :)
 
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:21   

dopuki bedziesz miał na zegarach -30 wiatrak nie ruszy podepnij sam czujnik temperatury odłącz na chwilę akumulator żeby temperature zaczął pokazywać a potem sprawdzaj. Zimą przy -20 tez myślałem że mi wiatrak zamarzł a on zwyczajnie nie startował z powodu temperatury.
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:24   

sknerko, nie opowiadaj głupot, jak włączy na LO lub nadmuch na szyby to żeby i -100C pokazywał to wiatrak powinien się włączyć, u siebie bez podpiętego czujnika temperatury zewnętrznej sprawdzałem i wiatrak działał, a Ty też tak sprawdzałeś? czy to są domysły?
 
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:24   

poza tym jak odepniesz czujnik temperatury płynu chłodzącego to powinien wystartować wentylator bezwzględnie
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 20, 2011 11:26   

tak, najlepiej to szukać odpinać jakieś czujniki temperatury i sobie życie komplikować....
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Wentylator nie działa
lesiu1080 Rover serii 75, MG ZT 5 Nie Wrz 14, 2014 20:12
borsuk88
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Wentylator chłodnicy nie działa
marsjaningn Rover serii 75, MG ZT 2 Sob Wrz 14, 2013 17:07
apples
Brak nowych postów [R75] Wentylator chłodnicy nie działa
encor Rover serii 75, MG ZT 1 Czw Maj 23, 2019 23:45
sash997
Brak nowych postów [R75] Nie działa wentylator i klimatyzacja
raby1b Rover serii 75, MG ZT 25 Czw Wrz 03, 2020 18:44
lukasz-89
Brak nowych postów [R75]klimatyzacja nie działa ,wentylator?
juraz Rover serii 75, MG ZT 8 Czw Lip 16, 2015 20:12
cabal



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink