Forum Klubu ROVERki.pl :: [R45] Awaria układu wysprzęglania
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: szoso
Sob Sie 27, 2011 12:34
[R45] Awaria układu wysprzęglania
Autor Wiadomość
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Sob Sie 27, 2011 12:15   [R45] Awaria układu wysprzęglania
Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.4 16v Rok produkcji: 2001

Witam,
Wczoraj, jadąc nagle przestało działać mi sprzęgło, tj. wcisnąłem pedał, by zmienić bieg i... został w podłodze, podniosłem stopą, nacisnąłem i to samo, pompowanie nic nie daje. Pedał dość lekko wchodzi w podłogę - robiłem to reką i obserwowałem. W pierwsze fazie nacisku (ok. 1/3 skoku pedału) wyczuć można słaby opór, póżniej słychać wyraźny "syk" i pedał leci do spodu - tak jednakowo zachowuje się nawet przy wielokrotnym naciskaniu.
Układ jest szczelny, bez żadnych wycieków, poziom płynu prawidłowy, łapa sprzęgła przy skrzynce chodzi normalnie. Mam przejechane 120 tys km i przypuszczam że "siadła" pompka-ale tak by nagle ?, a może wysprzglik ?.
Wiem, że na ten temat jest wiele postów, ale takiego przypadku nie znalazłem i gdyby ktoś mógł coś podpowiedzieć to byłbym rad. Szczególnie interesuje mnie to "syczenie" przy wciskaniu pedały - co syczy - niby powietrze, ale skąd.....

Uzupełnię-zauważyłem, że w czasie nacisknia pedału, w momencie gdy "syczy", ze zbiorniczka pompy wychodzą przez płyn do góry pęcherzyki powietrza, co chyba jednoznacznie wskazuje na utratę szczelności/zużycie pompy....
Ostatnio zmieniony przez Stacho Sob Sie 27, 2011 12:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Sie 27, 2011 12:15   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Nie Sie 28, 2011 21:30   

Wygląda na to, że padły uszczelniacze w pompce. Naprawiać się tego raczej nie opłaca. Używana pompka sprzęgła nie jest droga.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
rafeque 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 30
Skąd: SOSNOWIEC

Rover 45

Wysłany: Sro Sie 31, 2011 09:58   

witam,
miałem ten sam problem, to syczenie.
u mnie pękła gumka,uszczelka, która (przy wciśnięciu pedała sprzęgła) zatyka otwór prowadzony do zbiornika wyrównawczego w celu podawania odpowiedniego ciśnienia do wysprzęglika a mi przepuszczała płyn i w rezultacie miałem miękki pedał. Próbowałem wymienić ale nie da się , trzeba kupić nową pompę.
_________________
rafee
 
 
 
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Wto Wrz 06, 2011 14:29   

Witam ponownie,
Temat załatwiony - wymieniłem pompkę, uzupełniłem płyn i wszystko działa prawidłowo (zrobiłem ponad 500km i jest OK.). Dodam, że demontaż/montaż pompki jest dość utrudniony, gdyż jest tam b.mało miejsca na wyjęcie/włożenie pompki, tym bardziej z przewodem - no ale się udało. Dzięki za podpowiedzi, choć i moja diagnoza była trafna :wink: , pozdr....
 
 
 
ArekL 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 429
Skąd: Legionowo



Wysłany: Sro Wrz 07, 2011 00:30   

Dołączę się.

Problem występuje w lato w upały po ok. 15-20 minutach jazdy, jak jest trochę chłodniej to po ok. 40 minutach jazdy, a jesienią i zimą nie występuje w ogóle.

Najpierw pojawia się syczenie, takie jakby psikanie, nie wiem jak to wytłumaczyć i pedał zaczyna ciężej chodzić. Następnie jeśli samochód nie odpocznie pojawia się skrzypienie jak stary tapczan i pedał chodzi już bardzo ciężko.

Mój mechanik chyba z 10 razy smarował łapę sprzęgła, ale nie pomogło. Ostatnio stwierdził, że to syczenie dochodzi właśnie z okolic pompki sprzęgła. Skrzypienia jak na złość nie udało mi się nigdy przy nim wywołać.

Czy to może być właśnie to o czym wy mówicie?
_________________
Rover 420 Si Lux '96 bez gaziuuu :)
wcześniej PoldoRover 1.4 MPi "Adrenaline" 105,5 KM :)
 
 
Stacho 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 233
Skąd: Leżajsk



Wysłany: Sro Wrz 07, 2011 10:29   

Do ArekL
Nie wiem jak jest w twojej skrzynce przekładniowej mocowany jest wysprzeglik i dosęp do łapy sprzegła. Ale zrób taką próbę - zdemontuj co trzeba (u mnie filtr powietrza z obudową) tak, abyś miał dostęp do wysprzęglika i łapy. Weź jakiegoś kołka i poprzez niego wciśnij do oporu i puść łapę sprzęgła (kilka razy) , obserwując jak/czy energicznie ona wraca-możesz wcześniej wyjąć z "gniazda" wysprzeglik, choć to niekonieczne. Jeżeli nie wraca jak trzeba, to się zaciera - należy ją zdenontować, wyczyścić powierzchnie (wałka/otworu), nasmarować, złożyć i powinno być ok. - oczywiście wiąże się to z demontażem skrzynki. Zewnetrzne smarowanie, takie "psikanie" najczęściej w takim przypadku niewiele daje, powodzenia, pozdr...
 
 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Sro Wrz 07, 2011 10:34   

ArekL napisał/a:
pojawia się skrzypienie jak stary tapczan
To skrzypi wysprzęglik.
Przeczytaj to: http://forum.roverki.eu/v...t=wysprz%EAglik
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
ArekL 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 429
Skąd: Legionowo



Wysłany: Sro Wrz 07, 2011 14:30   

Właśnie mechanik też mi mówił, że aby ją dobrze nasmarować trzeba zdjąć skrzynię, a to 250 zł kosztuje u niego.
Zacznę więc od wysprzęglika, tylko pamiętam, że kiedyś ktoś mi mówił, że wymienił już wszystko: łapę, sprzęgło, pompkę, wysprzęglik i dalej skrzypiało. Ale jeżeli u was pomogło, to sprawdzę.

Eh te nasze Roverki ;)
_________________
Rover 420 Si Lux '96 bez gaziuuu :)
wcześniej PoldoRover 1.4 MPi "Adrenaline" 105,5 KM :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R 45] Awaria zawieszenia
matts Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 14 Pon Maj 09, 2011 22:27
matts
Brak nowych postów [R416] Awaria elektryki
Wiking1984 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Pią Gru 17, 2010 17:49
Wiking1984
Brak nowych postów [R45] Podgrzewane fotele - awaria
marcinZG Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 21 Sro Lut 26, 2014 20:32
Gość
Brak nowych postów [R45] Czy to awaria pompy wtryskowej?
jacek69 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Nie Maj 27, 2007 16:12
Brt
Brak nowych postów [R 416] Najprawdopodobniej awaria sprzęgła.....
grande90 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 9 Pon Mar 16, 2015 14:04
grande90



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink