Forum Klubu ROVERki.pl :: [R 400Si] Problem z odpaleniem silnika (wymiana rozrusznika)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R 400Si] Problem z odpaleniem silnika (wymiana rozrusznika)
Autor Wiadomość
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



  Wysłany: Pią Lip 19, 2013 13:28   [R 400Si] Problem z odpaleniem silnika (wymiana rozrusznika)
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1999

Problem z moim autem Rover 400 z silnikiem serii K polega na kłopotach związanych z odpaleniem silnika.

Temat zaczął się tydzień temu gdy przy próbie odpalenia okazało się, że zablokował się rozrusznik. Postanowiłem go wymienić. Po jego wyjęciu wszystko było jasne. Okazało się, że pękł korpus w miejscu gdzie trzymał łożysko ośki. Na szczęście element, który odpadł nie uszkodził koła i jego zębów.

Wymieniłem rozrusznik na nowy i zaczął się kolejny problem. Po przekręceniu kluczyka słychać jakby silnik chciał zaskoczyć ale nie wchodzi na obroty. Jak trochę dłużej pokręciłem to odpalił. Jak już odpalił to chodził idealnie, żadnych problemów. I tak przy każdej próbie odpalenia były problemy. Dzisiaj natomiast tylko raz odpalił i po zgaszeniu w ogóle nie odpala.

Sprawdziłem wszystkie świece, na każdej z nich jest iskra. Słychać jak po przekręceniu kluczyka chodzi silnik krokowy. Odświeżyłem wszystkie masy.
Dodatkowo na początku roku wymieniałem świece, przewody, kopułkę i palec zapłonowy. Dwa miesiące temu natomiast wymieniałem uszczelkę pod głowicą z powodu mieszania się płynu z olejem (usterka szybko wykryta więc nie było dużych strat).

Nie mam już pomysłów w czym tkwi problem. Jak można odczytać kody błędów? Czy to mi coś pomoże? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Lip 19, 2013 13:28   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Sob Lip 20, 2013 10:33   

Spróbuj przy kręceniu rozrusznikiem dodawać lekko gazu.
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sob Lip 20, 2013 14:47   

Próbowałem, nic to nie daje.
 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Sob Lip 20, 2013 14:48   

Może jakimś cudem uszkodził się czujni położenia walu.
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sob Lip 20, 2013 15:18   

Jak mogę sprawdzić ten czujnik? Czy wystarczy sprawdzić wysterowanie wtrysków? Rozumiem, że to jest ten czujnik pomiędzy skrzynią a silnikiem od strony kabiny.
 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Sob Lip 20, 2013 15:25   

paul_d napisał/a:
że to jest ten czujnik pomiędzy skrzynią a silnikiem od strony kabiny.

Tak.
Go tak łatwo nie jest sprawdzić. Najlepiej jest go podmienić na inny.
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sob Lip 20, 2013 15:32   

Ale jeśli jest uszkodzony to czy samochód w ogóle by odpalił. Po odpaleniu chodzi bez żadnych problemów. Nie mam możliwości podmiany na inny, w grę wchodzi tylko kupno nowego a koszt to około 130 zł.
Jaka jest zasada działania tego czujnika, czy jest to hallotron?
 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Sob Lip 20, 2013 15:59   

paul_d napisał/a:
Ale jeśli jest uszkodzony to czy samochód w ogóle by odpalił

Tak.
Przeważnie jak pada, to objawia się tym, że są problemy z rozruchem na ciepłym silniku, ale może tez paść całkowicie i wtedy w ogóle auta nie odpalisz.
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Pon Lip 22, 2013 11:18   

U mnie temperatura silnika nie ma znaczenia. Problemy występują zarówno na ciepłym jak i na zimnym.

[ Dodano: Pon Lip 22, 2013 11:18 ]
Sprawdziłem wczoraj akumulator. Jego sprawność wynosi około 60%. Powinien mieć 350EN a ma 220. Czy jest możliwe aby przez słaby akumulator (mimo iż dobrze kręci) było za małe napięcie dla poprawnego rozruchu?
 
 
leszczu 




Pomógł: 555 razy
Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Pon Lip 22, 2013 11:30   

Jeśli dobrze kreci to nie wina aku.
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Pon Lip 22, 2013 20:54   

Ale przy słabej wydajności prądowej może być za duży spadek napięcia przez co iskra może być zbyt słaba. To by mogło tłumaczyć dlaczego po odpaleniu działa całkowicie poprawnie.

[ Dodano: Pon Lip 22, 2013 20:54 ]
Problem rozwiązany. Niestety nie popisał się mechanik, który wymieniał uszczelkę pod głowicą. Po rozebraniu kopułki okazało się, że palec jest nie dokręcony przez co był luźny. Auto odpala na dotyk ale są jeszcze problemy z automatem rozrusznika. Nie zawsze dociąga zębnik do koła.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 09:32   

paul_d napisał/a:
Powinien mieć 350EN a ma 220.
Co to jest ten EN? tak z ciekawości...
paul_d napisał/a:
Nie zawsze dociąga zębnik do koła.

Czy to"nie dociąganie" objawia się tym że zgrzyta przy próbie odpalenia? Jeśli tak, to to nie elektromagnes.

Nie używaj słów których nie znasz, bo to śmieszne ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 11:20   

EN to norma według której określono prąd rozruchu. Na tej podstawie można stwierdzić jaka jest sprawność danego akumulatora.

Co jest śmiesznego w stwierdzeniu "nie dociąga" skoro elektromagnes wciąga rdzeń, który pociąga za sobą dźwignię przesuwającą zębnik w stronę koła zębatego.

Skoro to "zgrzytanie" podczas rozruchu nie jest spowodowane powyższym to w czym tkwi problem?

[ Dodano: Wto Lip 23, 2013 11:20 ]
Dodam również, że problem pojawił się właśnie po wymianie elektromagnesu, która stała się niezbędna z uwagi na ukręcenie śruby przy demontażu.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 11:41   

prąd rozruchowy wg EN mierzy się w amperach z tego co pamiętam ;)

paul_d napisał/a:
Co jest śmiesznego w stwierdzeniu "nie dociąga" skoro elektromagnes wciąga rdzeń, który pociąga za sobą dźwignię przesuwającą zębnik w stronę koła zębatego.
akurat w stwierdzeniu że "nie dociąga" nie ma nic śmiesznego, natomiast na siłę umieszczasz w tym zdaniu "zębnik" zamiast sprzęgiełka, tudzież po prostu koła atakującego.

Problemem jest zużyty wieniec na kole zamachowym, który też spowodował uszkodzenie poprzedniego rozrusznika. Nowe koło w nowym rozruszniku się z nim nie zazębia tak chętnie jak stare już wytarte, (które też wcale za chętnie się z nim nie zazębiało, ale miało już luz i po kilku ruchach zaskakiwało) za to było silnie odpychane m. in. przez ten luz właśnie.
paul_d napisał/a:
Dodam również, że problem pojawił się właśnie po wymianie elektromagnesu, która stała się niezbędna z uwagi na ukręcenie śruby przy demontażu.
Czyli innymi słowy po wymianie rozrusznika. Tak naprawdę problem występował już wcześniej, tylko go nie zauważyłeś ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 12:12   

Zębnik jest poprawnym określeniem koła atakującego czy napędzającego. Wieniec nie nosi śladów zużycia. Przed wymianą elektromagnesu nie było takich objawów (rozrusznik długo chodził z uwagi na problemy z rozruchem więc raczej bym zauważył). Stary rozrusznik miał luzy i mogło spowodować pęknięcie. A gdy elektromagnes nie dociągnie do odpowiedniego miejsca zębnika to też taki odgłos może zaistnieć. Dzisiaj to sprawdzę.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 13:08   

Cytat:
Zębnik jest poprawnym określeniem koła atakującego czy napędzającego
Nie prawda.
paul_d napisał/a:
A gdy elektromagnes nie dociągnie do odpowiedniego miejsca zębnika to też taki odgłos może zaistnieć.

Jak elektromagnes nie dociągnie sprzęgiełka do odpowiedniego miejsca, to nie włączy rozrusznika więc nie zazgrzyta.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 13:18   

Powiedz mi proszę czy zamierzasz mi pomóc czy piszesz tylko po to aby mnie poprawiać.

Jest możliwe, że elektromagnes nie dociąga do końca zębnika, ponieważ zamienniki pasujące do wielu rozruszników nie zawsze są odpowiednio wykonane (przerabiałem to z filtrem paliwa i zbyt krótkimi gwintami). Rdzeń może dojść do końca i doprowadzić do załączenia styków ale niekoniecznie musi to oznaczać, że zębnik doszedł do końca.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 15:34   

Staram się Ci pomóc, a przy okazji zwracam uwagę na błąd który popełniasz.

Skoro Wydaje Ci się, ze to wina elektromagnesu, to zawsze możesz go wymienić na oryginał.
Możesz też przyjrzeć się zębom wieńca na kole zamachowym i zobaczyć, czy nie ma tam w 2-3 miejscach wytartych zębów (wystarczy odkręcić rozrusznik i obrócić wałem o 360 stopni).
Może to będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale silnik spalinowy zatrzymuje się w kilku charakterystycznych dla siebie pozycjach, i w okolicach tych miejsc będzie widać wytarte zęby.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 15:42   

Dziękuje za podpowiedź. Takie sprawdzenie wykonałem już gdy wyciągnąłem stary rozrusznik. Znajomy obracał powoli kołem (auto na 5-tym biegu) a ja oglądałem zęby koła po odkręceniu dolnej osłony. Jest na prawdę w dobrym (oczywiście wizualnie) stanie.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Lip 23, 2013 15:50   

Tylko, że osłony masz z drugiej strony, tam zawsze wieniec będzie w idealnym stanie. Sprzęgiełko rozrusznika wjeżdża w wieniec z przeciwnej strony i tam się wyrabiają zęby.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [400SI] Zmiana silnika z 1.6 na 1.4,
b-rad Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 7 Sro Cze 22, 2011 23:55
b-rad
Brak nowych postów [R45 2.0 iDT '00] Problem z odpaleniem zimnego silnika
jania_s Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Wto Mar 02, 2010 19:23
Jugol
Brak nowych postów [R45] Problem z odpaleniem zimnego silnika
Picia24 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Pią Wrz 05, 2008 18:19
eszet
Brak nowych postów [R45 2.0 V6] problem z odpaleniem silnika, pomocy!
Dziemian Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Czw Sie 20, 2009 21:43
PHJOWI
Brak nowych postów [414] Problem z odpaleniem ciepłego silnika
telemaniak93 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Pon Lut 11, 2013 22:59
truten23



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink