Forum Klubu ROVERki.pl :: [Freelander] Skrzynia biegów
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Freelander] Skrzynia biegów
Autor Wiadomość
OndrO 



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 12
Skąd: WaWa/Młynów



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 21:55   [Freelander] Skrzynia biegów
Typ: TD4 Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2002

Witam,

gdy jest zimno i zimne auto, bardzo ciężko pracuje lewarek od skrzyni biegów,
gdy się auto nagrzeje wszystko działa ok.
Macie jakieś pomysły co może być przyczyną?
Płyn był wymieniany jesienią, czy to możliwe aby zamarzał i był niewłaściwy na zimę?
co robić? co robić?
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sro Gru 15, 2010 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Gru 20, 2007 21:55   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
bartko100 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 135
Skąd: Łosice



Wysłany: Czw Gru 20, 2007 23:07   

sprawdz olej w skrzyni, a tak nawiasem na co wymieniłeś , bo tylko MTF 94 wchodzi w gre na każdym innym odbije się to na kieszeni za jakiś czas
 
 
 
sebakop 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 24
Skąd: mountmellick



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 14:44   

nie wiem dlaczego ale sie uparliście na ten mtf94. sorry ale land rover wyraźnie zaleca przy wymianie oleju w skrzyni nalezy zalać olej silnikowy 10w40. do przekładni głównej castrol 80 w90. mtf to jest tylko bajka bo jest robiony przez texaco i jest trudno dostępny.http://www.off-road.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=237&Itemid=2
 
 
bartko100 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 135
Skąd: Łosice



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 21:38   

kolego w każdej lubryfikacji znajdziesz że do skrzyni biegów "produkt specjalny" itp., nie wiem gdzie znalazłeś ten silnikowy olej ale jak ci mówi kilka osób że jesteś chory to połóż sie bo jesteś chory, to taki cytat ale rób jak chcesz ja jestem użytkownikiem tego samochodu i wydaje mi sie że wiem co mówie
 
 
 
sebakop 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 24
Skąd: mountmellick



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 12:09   

no to przepraszam .....
według waszych informacji to ma być tylko ten olej????
czyli waszym tokiem rozumowania do kazdegoFIATA nadaje sie tylko olej SELENIA???? bo taki jest lubryfikacji. aco z castrolem .mobilem.a nawet lotosem??? one sie nie nadają??? pozdrawiam

[ Dodano: Nie Gru 23, 2007 11:31 ]
Skrzynie biegów
Synchronizowane skrzynie biegów wymagają zwykle olejów o klasie API GL-4 i SAE od 80W po xxW-90. Częstym przypadkiem jest zalecenie używania oleju ATF w klasie min. Dexron IID lub GM typ A, Suffix A itp., ewentualnie olej silnikowy - SAE 0W-40, 5W-50, 10W-40, 20W-50; czasami można używać mieszanin olejów silnikowych i przekładniowych. Stosowanie oleju klasy API GL-5 w skrzyniach, w których producent zaleca tylko GL-4 może powodować korozję chemiczną stopów metali kolorowych, np. brązowych synchronizatorów. Wyjątek stanowią oleje spełniające jednocześnie wymagania GL-4 i GL-5. Jeśli chodzi o skrzynie rozdzielcze większość producentów przewiduje taki sam olej, jak w głównej skrzyni biegów, choć są od tego wyjątki. Zwykle do tej samej skrzyni można stosować dwa, trzy różne oleje, np. - 75W-90 GL4/GL-5, 80W GL-4 lub 75W-90 GL-4/GL-5, 80W-90 GL4, czy też 75W-90, ATF Dexron IID lub 10W-40, Dexron IID itp. Decyzja o zastosowaniu konkretnego oleju powinna być uzależniona od sposobu wykorzystania pojazdu, pory roku, częstości wymian oleju, kompatybilnością oleju w innych podzespołach - mosty, skrzynia rozdzielcza itp. Jeżeli bowiem używamy auto głównie w terenie z dużą ilością przeszkód wodnych (konieczność częstej wymiany) nie warto lać drogiego syntetyku 75W-90 (cena zachodniego ok. 30-60 zł/l), ale zdecydować się na mineralny 85W-90 (18-25 zł/l; oleje polskie 8-12 zł/l), jeżeli oczywiście instrukcja zaleca takowy. Dla odmiany użytkując auto w zimie, głównie na drogach i na krótkich dystansach, użycie syntetyka jest już uzasadnione ekonomicznie. Stosowanie oleju o innej klasie lepkości niż zalecana fabrycznie powinno być poparte doświadczeniem i przeprowadzane na odpowiedzialność użytkownika samochodu. W skrzyniach z wymuszonym smarowaniem należy unikać zalewania oleju o wyższej lepkości niż wymagania producenta przekładni, ze względu na zwiększone opory przepływu i gorsze smarowanie łożysk ślizgowych. W skrzyniach rozdzielczych bez elementów synchronizujących można zwykle stosować oleje o wysokich klasach jakości np. GL-5, chyba że producent wyraźnie tego zabrania. Gdy skrzynia rozdzielcza wyposażona jest w układ samoblokujący centralny mechanizm różnicowy, bądź podobnie działające samoczynnie rozwiązanie, należy trzymać się dokładnie zaleceń producenta odnośnie rodzaju i klas oleju. Jeśli chodzi o skrzynie biegów zblokowane z przekładnią główną i mechanizmem różnicowym, w samochodach terenowych rozwiązanie to spotykane coraz częściej w nowych autach sportowo-rekreacyjnych typu Honda CR-V, Land Rover Freelander, Lexus RX300, Hyundai Santa Fe itp.. Najczęściej w takich przypadkach zalecane są "rzadkie" oleje np. SAE 80W w klasie jakości GL-4.

[ Dodano: Nie Gru 23, 2007 11:35 ]
Klasyfikacja jakościowa olejów przekładniowych wg API
Klasa jakościowa Charakterystyka oleju Opis zastosowania
GL-1 Olej bez dodatków uszlachetniających Przekładnie ręczne i mosty napędowe w starszych konstrukcjach samochodów w lekkich warunkach pracy - może zwykle być zastępowany olejem silnikowym
GL-2 Olej z dodatkami przeciwutleniającymi i przeciwkorozyjnymi J.w. przy nieco cięższych warunkach pracy
GL-3 Olej z dodatkami jak w GL-2 z pewną ilością dodatków EP Przekładnie walcowe i stożkowe w umiarkowanych warunkach obciążeń i prędkości
GL-4 Olej z większą ilością dodatków smarnościowych niż GL-3 Przekładnie średnioobciążone, w tym hipoidalne, pracujące przy dużym momencie obrotowym i małej prędkości lub odwrotnie; typowe zastosowanie - ręczne skrzynie przekładniowe
GL-5 Oleje o około dwukrotnie większej ilości dodatków smarnościowych w porównaniu z GL-4 Przekładnie średnio i wysokoobciążone - duży moment obrotowy i wysoka prędkość, skokowe zmiany obciążeń, szczególnie hipoidalne przekładnie główne mostów napędowych
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 12:38   

Wg RAVE akurat do tej skrzyni jest dedykowany tylko MTF94, ale w RAVE jest napisane, że można dolewać 10W40. Napiszę jeszcze, że kolega zalał właśnie 10W40 skrzynię PG1 w 420SDi i zrobił bezproblemowo 60kkm. Więc moim zdaniem jeśli nie ma ktoś dostępu do MTFa to niech zaleje silnikowym 10W40 i nie powinno być problemów z pracą skrzyni. Odradzam za to stosowanie olejów przekładniowych u mnei na 75W80 przy nizszych temperaturach ciężko wchodziły biegi.

sebakop, porównanie fiata i selenii chyba akurat nie oddaje problemu tego wątku. Do roverkowej skrzyni R65 pasuje każdy olej o specyfikacji 75W90 niezależnie od producenta, natomiast skrzynia PG1 jest specyficzna pod tym względem i poleca sie do niej tylko MTFa lub wspomniany wyżej (w szczególnych przypadkach) silnikowy 10W40.
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
sebakop 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 24
Skąd: mountmellick



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 12:48   

JEśLI CHODZI O WARUNKI KLIMATYCZNE W POLSCE TO FAKTYCZNIE PRODUCENT ZALECA TEXACO MTF94 LUB BURMAGH OIL MTF1067. W ANGLI I IRLANDI W SERVISACH LAND ROVER DO SKRZYń PRZY WYMIANACH ZALEWAMY CASTROL MAGNATEC DIESEL 10W40. A DO IRD UNIT I TYLNYCH MOSTóW CASTROL GEAR BOX & DIFFERCJAL OIL 80W90.

I JESZCZE JEDNO
HAYNES SERVICE AND REPAIR MANUAL : manual gearbox for topping up ONLY use 10w40 oil to specification ACEA A2

ALE KAZDY MA SWóJ ROZUM
POZDRAWIAM

[ Komentarz dodany przez: thef: Nie Gru 23, 2007 12:59 ]
Proszę nie nadużywać CAPSLOCKA w postach.

[ Dodano: Nie Gru 23, 2007 12:03 ]
BRT
dzięki bo wkrótkich słowach napisałeś to nad czym sie ja produkuje. chodzi mi tylko oto ze mtf 94 nie jest niezastąpiony i spokojnie skrzynie można zalewać bardzo dobrej jakośći olejem silnikowym. Wiem bo sam to robie kilka razy dziennie....

można jeszcze dodać ceramizer ( nie mylić z motodoktorami które zagęszczają oleje i cała wymiana na darmo) chyba one naprawdę działają bo widzimy na LRSERVICE po olejach które spuszczamy z przekładni głownych freelander gdzie wcześniej były stosowane.
olej jest w miare czysty. i jest mniej opiłków na korku magnetycznym co rozumując świadczy o mniejszym zużyciu przekładni.
ALE KAżDY MA SWóJ ROZUM :lol:

[ Dodano: Nie Gru 23, 2007 12:07 ]
moj cały wywód poświęcony klubowiczowi BARTKO100
podziekowania za poparcie dla brt
dzięki
Ostatnio zmieniony przez thef Nie Gru 23, 2007 12:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bartko100 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 23 Cze 2007
Posty: 135
Skąd: Łosice



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 14:17   

Dziękuje kolego za ten wywód na temat MTF-A ale na początku podchodziłem do tego tematu równie sceptycznie jak ty ale po przeczytaniu wnikliwym mnóstwa postów zmieniłem nastawienie, tymbardziej ze cena mtfa nie odbiega w górę w porównaniu z innymi olejami, nie mówiąc o lotosach bo ja osobiście ich nie uważam za olej. Gdzieś znalazłem też opis na temat tego mtf-a właśnie że zawiera jakieś dodatki które w pewien sposób wydłużają żywotność skrzyni LR " spieprzonej " konstrukcyjnie, odnośnie oleju silnikowego to z ceramizerem uważam że mogą stanowić produkt zastępczy dla mtf-a ( olej+ ceramizer wyjdzie pewnie drożej niż mtf) , chociaż ja znalazłem artykuły odnośnie dwusiarczku molibdenu i on jeszcze lepsze właściwości wykazuje od ceramizera
 
 
 
krzysiek19 



Dołączył: 08 Gru 2014
Posty: 2



Wysłany: Pon Gru 08, 2014 16:51   

witam jestem nowy ale mam problem ze skrzyna jak wrzuce wsteczny i ruszam to cos zgrzyta w skrzyni pomocy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] FAQ z nr częsci
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Czw Lut 08, 2018 14:05
SyntaX
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Linki do stron z przydasiami do Freelandera
sknerko Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Czw Cze 02, 2016 10:32
sknerko
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Foto poradnik demontaż konsoli środkowej.
Proszę o przypięcie do FAQ
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Nie Wrz 09, 2012 08:21
SyntaX
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [Freelander] Skrzynia biegów 2.0td 99r.
cainn Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 1 Wto Lip 23, 2013 21:03
sTERYD
Brak nowych postów [Automatyczna skrzynia biegów Land Rover Freelander Td4]
1AIR1 Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Wto Cze 13, 2023 13:20
1AIR1



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink