Forum Klubu ROVERki.pl :: Pisanie postów a poprawność
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Pisanie postów a poprawność
Autor Wiadomość
mcjg 




Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 292
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Lut 20, 2010 12:37   Pisanie postów a poprawność

Ostatnio zauważyłem niepokojący wzrost liczby postów pisanych, z ewidentną premedytacją, niedbale i byle jak. Brak polskich znaków, rażące błędy ortograficzne, brak jakichkolwiek znaków interpunkcyjnych i logiki w tym co się pisze. Czy wg was nie jest to brak szacunku dla pozostałych osób korzystających z forum? Takie posty ciężko się czyta i jeżeli już mi się to uda to zaczynam się zastanawiać "co autor miał na myśli?".
W dobie dzisiejszych przeglądarek gdzie prawie każda ma słownik i wyłapuje błędy, a samo forum jest także wyposażone w ten mechanizm, uważam że należy zacząć dbać u nas o poprawność pisania.
Znalazłem ostatnio takie coś:
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
Nie jest skierowane osobiście do nikogo konkretnego, a tylko pewnego rodzaju apel z mojej strony.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Lut 20, 2010 12:37   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Perez 




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 1787
Skąd: Warszawa - Centrum

Rover 600

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 13:00   

Ja nie uzywam polskich liter, ale staram sie pisac tak, aby kazdy mogl mnie dobrze rozczytac i do tej pory nie bylo problemow ze zrozumieniem tego co pisze. Nie pisanie polskimi znakami nie jest u mnie spowodowane brakiem szacunku dla czytajacych moje wypociny, tylko tym, ze duzo latwiej mi sie pisze. Czesto pisze dlugie posty i nie mam glowy do tego, zeby wciskac "alt". Piszac staram sie uzywac znakow interpunkcyjnych.
Pozdrawiam ;)
_________________
Miałem już około 25 samochodów różnych marek i narodowości. Z Roverków to: 620i LP
G, 623Si Lux LPG, 820Ti coupe, 620Ti, teraz czas na roverkowego diesla, czyli 45 IDT...
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 13:25   

Ja rowniez, podobnie jak Perez ;)
Nie uzywam polskich literek, raczej z lenistwa niz z tego, że na przykład nie chce mi się wcisnąć alt'a. Bo ALT wcisnąć podczas pisania posta, to żadna filozofia i można to zrobić nie tracąc wielu mikrosekund :) Jednak w zamierzchłych czasach Internetu polskiego, kiedy to na IRC'ach siezdiało się spod konsoli linuxowych nie było możliwości użycia poslkich znaków. Były, ale to trzeba było albo klienta ircowego zmienić, albo instalować jakieś badziewne dodatki. Dlatego wyrobił się we mnie ten mechanizm nie stawiania polskich znaków, co jednak chyba zupełnie nikomu nie powinno przeszkadzać w rozumieniu czytanego tekstu. W smsach do tej pory ludzie unikają polskich liter, bo gdzieś kiedyś ktoś zasiał niepokój, że polska litera liczy się w SMSie *6 zł :)

Natomiast pisanie bez znaków interpunkcyjnych, czy też robienie EMO słówek i
przelewanie swoich myśli na klawiature, bez zastanowienia się i przeczytania całości może wzbudzać negatywne emocje. (Mój nick jest taki, jakbym wlasnie wyszedl z podworka EMO) :D

Korzystam z wielu for poświęconych tematyce sieci komp. i tam bardzo często, ludzie posiadający ogromną wiedze w temacie potrafią napisać np. "bendziesz miał duzom ilosc połonczen" ;D Nie uwazam, ze nie maja do mnie szacunku. Po prostu tak pisza i juz.
Tam nie jestem stalym bywalcem, wiec pokornie to czytam i nikomu uwagi nie zwracam.

Na tym forum, zdarzylo mi sie juz niejednej osobie zwrocic uwage ;)
Czasami poprawiam po kims bledy - jesli kogos znam, lubie i wiem ze zrobil to z pospiechu. Ale czesto zwracam po prostu ot tak. Nigdy jednak nikt mnie nie zaatakowal ;)

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Perez 




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 1787
Skąd: Warszawa - Centrum

Rover 600

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 15:33   

MaReK napisał/a:
Dlatego wyrobił się we mnie ten mechanizm nie stawiania polskich znaków
zupelnie jak u mnie

MaReK napisał/a:
W smsach do tej pory ludzie unikają polskich liter, bo gdzieś kiedyś ktoś zasiał niepokój, że polska litera liczy się w SMSie *6 zł :)
Bo kosztuja wiecej, a przynajmniej kiedys kosztowaly. Bierze sie to z tego, ze piszac polskimi literami nie napiszesz w smsie 160 znakow, bo polskie litery zajmuja wiecej niz jeden znak. Przynajmniej kiedys tak bylo
_________________
Miałem już około 25 samochodów różnych marek i narodowości. Z Roverków to: 620i LP
G, 623Si Lux LPG, 820Ti coupe, 620Ti, teraz czas na roverkowego diesla, czyli 45 IDT...
 
 
Papaa2 




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 206
Skąd: Szczecin

Rover 200

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 16:11   

do tej pory Nokie tak maja, ze polski znac zajumje wiecej niz jeden znak... Albo te Nokie, ktore mam :-)
_________________
Kazdy dzien stawia nowa dziure w drodze... Dajemy rade i omijamy :)
 
 
 
R-200 



Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Sob Lut 20, 2010 16:39   

Brak polskich liter to jest tylko w chwili obecnej niedbałość tego co pisze i brak poszanowania dla tych co czytają. To nic nie kosztuje szanować tych co czytają nasze wypowiedzi. Nie ma żadnego tłumaczenia, takie jest moje zdanie. :>
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
witgut 




Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 499
Skąd: Szczytno/Lidzb.Warm.



Wysłany: Sob Lut 20, 2010 16:46   

Papaa2 napisał/a:
znac zajumje

i jak tu się nie w.....denerwować. Jeśli robi się błąd można się cofnąć i edytować post.
Jeśli chodzi o dysmózgię- filmik oglądałem i rozumiem autora, bywa że mam te same odczucia.
Ps. Papaa2 bez urazy za wykorzystanie cytatu :wink:
 
 
Papaa2 




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 206
Skąd: Szczecin

Rover 200

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 18:18   

witgut, poko ;-) w sumie jak sprawdzalem pozniej ten post to umknal mi ten blad :oops: ale to juz ludzka przypadlosc mylic sie i bladzic ;-) (wiadomo tylko zeby tego nie naginac ;-) )
_________________
Kazdy dzien stawia nowa dziure w drodze... Dajemy rade i omijamy :)
 
 
 
Pływak 




Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 1918
Skąd: PPL

Rover 200

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 19:02   

Ja osobiście staram się zawsze używać polskich znaków diakrytycznych bo wiem, że niekiedy zdanie bez nich po prostu brzmi śmiesznie inna sprawa znacznie gorsza niż znaki diakrytyczne i ortografia to interpunkcja i składnia. Niektórych postów na tym forum do dzisiaj nie udało mi się rozszyfrować i nadal nie wiem co autor miał na myśli jeśli w ogóle podczas pisania myślał. Niekiedy czytam raz, drug, trzeci i zdanie w ogóle nie ma sensu :evil:
_________________
Jeśli twierdzisz, ze szukałeś i nie znalazłeś to znaczy, ze kłamiesz.
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Sob Lut 20, 2010 23:18   

R-200 napisał/a:
Nie ma żadnego tłumaczenia, takie jest moje zdanie

Nie probujesz nawet przyjac mojego tlumaczenia, po prostu nie i juz!
To rowniez brak szacunku! No ale oczywiscie, po co? Lepiej nazwac mnie niedbalym chamem. :rotfl:

Trudno. Od dzisiaj zyje w przekonaniu, ze swoimi postami i dzialalnoscia na forum, pluje na wszystkich uzytkownikow. Tfu! ;)

Ci bardziej wrazliwi, zawsze moga skorzystac z funkcji "Ignrouj", ktora jest przy kazdem poscie ;)

Pływak napisał/a:
inna sprawa znacznie gorsza niż znaki diakrytyczne i ortografia to interpunkcja i składnia.

I z tym sie zgadzam!
Zupelnie inaczej wyglada:

Twoja stara pila lezy w piwnicy.

niz

Twoja stara pila, lezy w piwnicy.

Ale patrzac na Wasze posty losowo wybrane, z calej dzialnosci na forum
to jedyny kolega Piotr - R-200 jest konsekwentny w swojej tworczosci ;)

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Szymon 




Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 306
Skąd: Katowice

Rover 200

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 08:53   

post z tematu: http://forum.roverki.eu/v...6c6da1d0#464351
slax napisał/a:
Wiesz codotego zawału serca, to niedawno w mojej okolicy właśnie starszy pan mialatak serca w czasie jazdy samochodem, a że zima ślisko strasznie, zjechal drugi pas i na czołówke i oile dobrze pamietam pięć aut w rowie wyladowało, szczęści w nieszczęściu, że tylko ów starszy pan nie przeżyl zdarzenia.

Uważam, że starsi ldzie powinni być poddawani badaniom, pod kontem zdolności do prowarzenia samochodu.

Drugi przykład, dziadek mojej żonki, ledwo widzi, ledwo sie rusza, ale autkiem pomyka. Cała rodzina (strona zony) podnieca sie, że dziadek z babcią jeszcze autkiem pomkają, bo juz mają swoje lata, a nie kazda babcia by wogóle za kółko wsiadła,a naza bacia i dziadek itd.

Ale czy to dobrze, nie jestempewien. Dla mnie aka osba jest zagrorzeniem na drodze.

Inna sytuacja, jechałem jednokierunkową, polewej prostopadle do chodnika miejsca parkingowe, A ulia cała stoi bo akurat godziny szczytu, ja tez stoje i czekamaż sie cos na przód posunie, a tu dziadek mi sie z lewej na drzwi passatem ładuje, cofał sobie zparkingu i nie zauwazył mnie, ale do cholery tam byłcały sznur samochodów, potem powiedzial, że okularów zapomniał i nei widział poprostu.

Jeszcze raz sie owtórze, tacy ludzie sa zagrozeniem na drodze, z całym szacunkiem dla starszych ludzi.

pozdrawiam

właśnie... z całym szacunkiem :neutral:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 09:20   

Na poczatku nie wiedzialem o co chodzi ;)
Przeczytalem wszystko, na koncu jest wytluszczony "szacunek dla starszych ludzi".
Potem zaczalem czytac jeszcze raz, analizujac kazde slowko i faktycznie... literowka
za literowka, kilka bledow. Chyba najbardziej rzucajacy sie w oczy to "kontem".

Ale za pierwszym razem przeczytalem to chyba w mysl zasady, ze nie wazne
w jakim szyku beda litery w slowie, jesli dwie pierwsze i dwie ostatnie sa poprawnie ;)

Takich postow jak ten zacytowany powyzej jest zdecydowanie wiecej na tym forum :)
A co do poprawiania postow po ich napisaniu, ma sie na to tylko kilka minut,
po ich uplywie mozliwosc edycji wygasa.

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
magneto 




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 09:44   

R-200 napisał/a:
Brak polskich liter to jest tylko w chwili obecnej niedbałość tego co pisze i brak poszanowania dla tych co czytają.


Moim zdaniem brak poszanowania mają ci co robią błędy ort i nie używają znaków interpunkcyjnych a w przypadku kolegi MaReK,i Perez, brak polskich liter jest niezauważalny ponieważ całe wypowiedzi są poprawnie napisane, i czyta się je bez potrzeby zastanawiania się co autor miał na myśli
 
 
 
Mayson 




Dołączył: 03 Gru 2001
Posty: 1115
Skąd: DE

Rover 600

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 10:11   

A ja z czasów czatów i irców nauczyłem się pisać bez polskich znaków ale po kilku kretyńskich pomyłkach we wzajemnym zrozumieniu, nauczyłem się używać ALTa; nauczyłem, bo trudno to przyzwyczajenie było zmienić ;)

Literówek w moich postach na pewno jest od groma i trochę ale to wynika z pośpiechu, a nie z nieumiejętności czy premedytacji.
A piszę w tym temacie głównie po to, żeby powiedzieć, że takie apele nic nie dają ;) Ilu to adminów i innych użytkowników ma w podpisie apele o poprawnym pisaniu... Zawsze i wszędzie będą ludzie, którzy umieją lepiej lub gorzej posługiwać się językiem i klawiaturą, i na to nic nikt nie poradzi - można takich ludzi usuwać z Forum ale po pewnym czasie okaże się, że usuwający zostałna Forum sam :lol: Dlatego uważam, że apel apelem, a i tak pod nim wypowiadają się tylko Ci, którzy piszą poprawnie i apel popierają ;)
Perez napisał/a:
Bierze sie to z tego, ze piszac polskimi literami nie napiszesz w smsie 160 znakow, bo polskie litery zajmuja wiecej niz jeden znak. Przynajmniej kiedys tak bylo

Dokładnie - nie wiem dlaczego tak jest ale to debilizm techniczny jakiś... Na Allegro też tak jest - najgorzej jest tytułować aukcje, żeby zmieścić się w ilości znaków - wtedy polskich znaków nie stosuję z konieczności :nook:
_________________
Lincoln Continental `77 *** M-B 320E *** M-B E500
 
 
 
R-200 



Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Nie Lut 21, 2010 11:20   

Panowie! Przecież pośpiech to główna przyczyna wypadków drogowych a z pisaniem jest podobnie. Znacznie łatwiej zrozumieć i przyswoić tekst właściwie napisany. Obecnie proste błędy sam program nam podkreśla, trzeba jeszcze chcieć z tego korzystać. :lol: :lol: :lol:
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 11:31   

Dopoki polskich znakow nie bedzie w nazwach domen oficjalnie, nie bede ich uzywac ;P

magneto napisał/a:
a w przypadku kolegi MaReK,i Perez, brak polskich liter jest niezauważalny ponieważ całe wypowiedzi są poprawnie napisane, i czyta się je bez potrzeby zastanawiania się co autor miał na myśli

No powiedzmy, ze tak jest ;)
Ja czasami jak siegam do postow sprzed lat, to sie zastanawiam czy to aby jest post napisany przeze mnie :) Dziekuje za popracie i zrozumienie.
Sam rowniez wiem, ze czytajac posty innych uzytkownikow, ktorzy stosuja znaki diaktryczne tak samo jak ja, udaje mi sie wszystko zrozumiec i przeczytac. Warunek oczywiscie jest taki, jak napisal magneto. Znaki przestankowe sa bardzo wazne i to one maja najwiekszy wplyw na zrozumienie tekstu pisanego, przez czytajacego. Pomijam sam sens zdania, bo tego to juz zadne znaki nie zmienia ;D

Ps.
Mayson, moze robisz literowki, ale Twoje posty zawsze sa schludnie napisane. Jesli wiele osob tu na forum, ktore potrafia formatowac te wiadomosci, ze post czyta sie lekko i przyjemnie. Pomimo, ze jest przycisk Podglad, to nie wszyscy potrafia z tego korzystac.
Zdarza sie, ze po zrobieniu podglad i wyslij post nie ma juz takiego samego wygladu, ale to sa sporadyczne przypadki i chyba dotycza tylko mnie :)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
maniaq 



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 22:43   

Osobiscie nie uzywam polskich znakow, dlatego ze przyzwyczailem sie do pisania po ang i pl naprzemiennie i ciezko mi sie wyrobic z ALT piszac posty. Uwazam, ze wazniejsza jest ogolna interpunkcja , niz czepianie sie literowek, ktore sa moja zmora ;)

Nie zauwazam zupelnie czy ktos uzyl poslkich znakow czy nie :D jak postawil kropke czy przecinek , to dla mnie wystaczajaco. Post zyje zazwyczaj dosc krotko, a jezeli zyje dluzej, to dlatego , ze jego tresc jest wazna i zrozumiala dla wiekszej grupy osob, a to juz jest wartoscia sama w sobie i nie ma co sie czepiac szczegolow.

a ostatnie ... po prostu brak mi czasu, pisze zazwyczaj na kompie w kilku okienkach na gg, Fb czy @ i zwyczajnie przez to, ze szybciej pisze bez polskich znakow - ich nie uzywam . Ot , moja wygoda i czas....

czy to od razu brak szacunku, nie wydaje mi sie ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kasjopea 


Członek Zarządu
wiceprezes


Dołączyła: 08 Paź 2007
Posty: 3890
Skąd: Włocławek

MG ZS

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 22:59   

A ja lubię używać polskich znaków.
Bo tak :razz: :wink:
_________________
Pozdrawiam Monika
 
 
 
faecd 




Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 23:03   

Wg mnie brak polskich znakow nie ma nic wspolnego z szacunkiem. Brak składni stylistyki to juz po prostu swiadczy o piszacym.

Brak poszanowania zacyzna sie gdy delikwent pisze z malej litery formy serdeczne jak Ci, Ty, Tobie itd.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
kzrr 




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2080
Skąd: Brzeg Dolny

Rover 200

Wysłany: Nie Lut 21, 2010 23:14   

http://www.youtube.com/watch?v=z22abx9T6yk

Dla mnie wyczerpał temat tym kawałkiem chociaż też nie zawsze pisze z polskimi znakami róznie to bywa bardzo.
_________________
Bo fruwać jest generalnie nieroztropnie, więc nie pijcie przy otwartym oknie!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink