Forum Klubu ROVERki.pl :: Ksenony do R75
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Ksenony do R75
Autor Wiadomość
sebols 




Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 56
Skąd: Marki



Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 13:07   Ksenony do R75

Witam,

Mam pytanie, czy założenie "ksenonów" w R75 może spowodować problemy z przeglądem w stacji kontroli pojazdów ?
Znajomi mówią że przy tego typu światłach muszą być do nich spryskiwacze.
Jeżeli tak to mniej więcej wiecie jak droga to może być impreza?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie na ten temat.
_________________
Sebol,
http://www.polskajazda.pl/Samochody/Rover/75/78463
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 13:07   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 14:09   

Po I - popraw temat na zgodny z ZASADAMI !
Po II - użyj funkcji SZUKAJ na forum - niedawno była dyskusja na ten temat.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10906
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 18:46   

Paul, to nie ten kącik ;)
nie wiem, jak to jest z przeglądami, ale w R75 były montowane xenony, więc może udałoby się uniknąć problemów
spryskiwacze i jeszcze samopoziomowanie przy xenonach jest obowiązkowe, w przeciwnym razie stanowisz zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg :(
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sro Wrz 05, 2007 21:11   

sTERYD napisał/a:
Paul, to nie ten kącik

Heh, racja, rozpędziłęm się, sorry :oops:
 
 
sebols 




Dołączył: 05 Wrz 2007
Posty: 56
Skąd: Marki



Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 13:10   

sTERYD napisał/a:
spryskiwacze i jeszcze samopoziomowanie przy xenonach jest obowiązkowe


Do tej pory też tak myślałem, jest tylko jedno ale.
Znalazłem na aukcji allegro wystawiony model R75 z roku 2004 i jakoś owych spryskiwaczy
do świateł nie widzę. Nie wiem może źle patrzę, ale widziałem też Seventy Five bez ksenonów za to ze spryskiwaczami i od razu były one zauważalne.
Czy zatem modele R75 z roku 2004 wyposażone w światła ksenonowe ich nie potrzebują ?
A może sprzedający sam sobie dołożył ksenony i ewentualnego nabywcę czekają problemy z przeglądem ?

Link do wspomnianej aukcji:
http://moto.allegro.pl/it...non_skora_.html
_________________
Sebol,
http://www.polskajazda.pl/Samochody/Rover/75/78463
 
 
 
xxxgrze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 77
Skąd: Józefów



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 08:42   Re: Ksenony do R75

sebols napisał/a:
Znajomi mówią że przy tego typu światłach muszą być do nich spryskiwacze.


Mam założone oryginalne lampy ksenonowe, bez spryskiwaczy. Nie było najmniejszych problemów z przeglądem technicznym.

sebols napisał/a:
Jeżeli tak to mniej więcej wiecie jak droga to może być impreza?


Cena lamp to ~2000 PLN
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 09:09   

bo trafiłeś na kolesia co zbytnio się na przepisach nie zna.
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
xxxgrze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 77
Skąd: Józefów



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 12:57   

PHJOWI napisał/a:
bo trafiłeś na kolesia co zbytnio się na przepisach nie zna.



Tak :?:

A w jakim akcie prawnym jest napisane, że światła ksenonowe powinny być wyposażone w spryskiwacze :?:


Polecam lekturę następujących aktów prawnych:


1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 32 poz. 262)

2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 11 lutego 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 4 marca 2004 Nr 34 poz. 300)

3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 30 kwietnia 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 1 maja 2004 Nr 103 poz. 1085)

4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 26 lipca 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 30 lipca 2004 Nr 169 poz. 1773)


Miłej lektury :smile: i oczekuję na wskazanie konkretnego przepisu.
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 13:08   

nie chce mi się czytać haotycznych przepisów, ale dam tobie ten artykuł , pamiętaj że jesteśmy w uni i obowiązują nas także unijne dyrektywy.

http://www.off-road.pl/in...id=69&Itemid=93
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
xxxgrze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 77
Skąd: Józefów



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 14:00   

PHJOWI napisał/a:
nie chce mi się czytać haotycznych przepisów, ale dam tobie ten artykuł , pamiętaj że jesteśmy w uni i obowiązują nas także unijne dyrektywy.

http://www.off-road.pl/in...id=69&Itemid=93


No cóż to nie jest chyba tak :roll:

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje prawo ustanowione przez Polskę lub obce ratyfikowane przez nią w postaci Ustaw, Rozporządzeń itd.

Poszę pokaż mi przepis który by inkorporował regulację ECE R48 do polskiego prawa :?:

Co do dyrektyw to też nie jest tak jak piszesz, obowiązują tylko te i w takim zakresie jakim zostały przyjęte przez Polskę.

Przy przglądzie technicznym pojazdu obowiązują tylko przepisy które wskazałem oraz kilka innych również ustanowionych przez Polskę.

Proponuję wiedzę na temat obowiązującego w Polsce prawa czerpać z Dzienników Ustaw, a nie z portali internetowych lub kolorowych czasopism.
 
 
jerzu 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 250
Skąd: Łódź



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 14:17   

Czyli jak wrzuce ksenony to nic mi nie moga zrobic? :) Jezeli tak to jeszcze w tym tygodniu bede szukal odpowiadajacych mi lamp :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
xxxgrze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 77
Skąd: Józefów



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 14:30   

jerzu napisał/a:
Czyli jak wrzuce ksenony to nic mi nie moga zrobic? :) Jezeli tak to jeszcze w tym tygodniu bede szukal odpowiadajacych mi lamp :)


Zapoznaj się dokładnie z obowiązującym na ten temat prawem w Polsce i jeżeli te lampy będą zgodne z tym prawem to wtedy na pewno nikt Ci nic nie zrobi.
 
 
jerzu 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 250
Skąd: Łódź



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 15:09   

z tego co wiem to w polskim prawie jest tak ze nie moge przerobic sam reflektorow. Czyli co musze znalezc tylko gotowe od 200? Przeciez nie montowali ksenonow do tego modelu. Chyba ze oczyms nie wiem :P
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 15:14   

jerzu napisał/a:
z tego co wiem to w polskim prawie jest tak ze nie moge przerobic sam reflektorow.

Eeeeee. Można. :lol:
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
xxxgrze 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 77
Skąd: Józefów



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 15:34   

jerzu napisał/a:
z tego co wiem to w polskim prawie jest tak ze nie moge przerobic sam reflektorow.


Podaj konkretny przepis prawa :?:
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4530
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 15:57   

Ok. Spróbuje, bo osobiście mam podejście takie, że jak coś fabryka zrobiła, to nie należy poprawiać, bo tylko można zepsuć, a tu jest idealnie taki przykład.

A więc: "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia."

stanowi:

"Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:
- oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - "E" lub Unii Europejskiej - "e",
- oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji,
- oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono krajowe świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do upoważnionej jednostki celem ewidencji,
- oznakowane są znakiem bezpieczeństwa zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji. "
Zgodnie z Załącznikiem 3 światła oczywiście należą do takich elementów, a certyfikacją zajmuje się ITS.

Tu jest wątek z forum klubu Mondeo, który zawiera odpowiedź ITS na pytanie o xenony - myślę, że to wyjaśni sytuację.

Ale, żeby nie było dalszych wątpliwości co do umocowania prawnego decyzji ITS to prszperałem dalej i:
xxxgrze napisał/a:
Poszę pokaż mi przepis który by inkorporował regulację ECE R48 do polskiego prawa

Proszę - regulaminy EKG ONZ są załącznikami do "POROZUMIENIA dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach, oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań, sporządzonego w Genewie dnia 20 marca 1958 r."
A Porozumienie to zostało w całości ratyfikowane przez Polskę w 2000 roku na co podstawę prawną znajdziesz TU, a tu znajdziesz aktualny stan regulaminów EKG respektowanych przez UE, a TU jest decyzja UE o przystąpieniu do Regulaminu 48.
I żeby nie było już żadnych wątpliwości to TU znajdziesz oświadczenie rządu RP o związaniu Polski regulaminami EKG (w tym regulaminem 48).

Następnym razem proponuję głębszą lekturę tematu przed dawaniem "dobrych rad" kolegom.

[ Dodano: Wto Paź 09, 2007 16:01 ]
piter34 napisał/a:
Eeeeee. Można.

Można, ale nie wolno! ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 16:18   

maciej napisał/a:
Tu jest wątek z forum klubu Mondeo, który zawiera odpowiedź ITS na pytanie o xenony - myślę, że to wyjaśni sytuację.

Tu jest pytanie o żarówki "ksenonowe" montowane w zwykłych lampach.

Jeżeli kupimy gotowe homologowane reflektory ksenonowe i zamontujemy spryskiwacze + układ samopoziomowania, to będzie to nielegalne?
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4530
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 16:29   

piter34 napisał/a:
Jeżeli kupimy gotowe homologowane reflektory ksenonowe i zamontujemy spryskiwacze + układ samopoziomowania, to będzie to nielegalne?

Jeśli spełniają R48 EKG ONZ to będzie legalne - muszą mieć homologację wydaną przez odpowiedni europejski ośrodek badawczy (w Polsce ITS, ale homologacje są wzajemnie respektowane).
I zgodnie z cytowanym przeze mnie fragmentem rozporządzenia elementy te muszą być oznakowane znakiem homologacji!!!

Mam nadzieję, że to wyjaśnia ostatecznie wszystkie wątpliwości osób chcących zainstalować "ksenony" lub żarówki "ksenonowe".
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Wto Paź 09, 2007 17:06   

piter34 napisał/a:
...Tu jest pytanie o żarówki "ksenonowe" montowane w zwykłych lampach...
na to pytanie najlepiej odpowiada ten artykuł, o którym wspominałem w poście kolegi jerzu ...
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4530
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 17:23   

giewu napisał/a:
na to pytanie najlepiej odpowiada ten artykuł, o którym wspominałem w poście kolegi jerzu ...

Takie żarówki same w sobie musiałyby mieć homologację standardu H1, H7 itp - wtedy możnaby je instalować w zwykłych lampach (ale wtedy miałyby standardowe mocowania i nie trzebaby było NIC dostosowywać), ale nadal byłaby kwestia jasności 2000 lumenów powyżej której trzeba mieć układ samopoziomujący oraz oczyszczający światła zgodnie z Regulaminem 45 (który też jest obowiązujący w Polsce) - punkt 6.2.9 regulaminu.
Już to wcześniej opisałem z cytatami z R48, tylko wcięło jak wysyłałem edycje do serwera. :(
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R 45] lampy ksenony
mich7 Tuning wizualny 15 Sro Kwi 08, 2009 13:29
michone
Brak nowych postów [ Ankieta ] [R600] Ksenony
które wybrać?
karasbp Tuning wizualny 19 Czw Kwi 03, 2008 10:19
maciej
Brak nowych postów Xenony MG ZR/ R 25 czy warto montowac ksenony??
kaaaziuu Tuning wizualny 9 Sro Lip 28, 2010 15:22
Krzysi3k
Brak nowych postów [Rover 75]Ksenony/lampy angle eyes
iturea Tuning wizualny 4 Sro Lut 17, 2010 07:07
kumilek23
Brak nowych postów [R400]Lampy soczewkowe + ksenony Ktoś ma?
rover 400
seba323 Tuning wizualny 1 Czw Maj 21, 2009 22:41
faecd



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink