Na 99,9% nie można tego zrobić. Zazwyczaj wzmacniacze w radiach już pracują w mostku. Można to w miarę łatwo sprawdzić mierząc, czy występuje napięcie stałe między którymkolwiek z przewodów wychodzących na głośniki a masą (obudową) radia.
Mostkowanie pozwala teoretycznie czterokrotnie zwiększyć moc przy tym samym napięciu zasilania i rezystancji głośnika. Kiedyś większość radyjek samochodowych miało moc 4x5W, dopiero mostek pozwolił uzyskać 4x18.
Lelobass
Mówię o stałym napięciu nie między przewodami zasilającymi któryś z głośników a między jednym z przewodów a masą a to całkiem co innego. Często stałe napięcie na przewodach wynosi połowę napięcia zasilania (względem masy) co daje zerową składową stałą miedzy samymi przewodami.
Napięcie stałe pomiędzy "-" a "+" wyjścia głośnikowego, a napięcie stałe pomiędzy "+" wyjścia głośnikowego a masą radia to jest to samo, minusy wyjść głośnikowych i masa radia i minus zasialnia to jest to samo. Możez to łatwo sprawdzić, podłącz głośnik pod + wyjścia głośnikowego a:
-obudowę radia
-minus zasilania
-np karoserię samochodu
i będzie "grać" tak samo
Gwarantuję Ci jak bys miał stałe da wyjściu wzmacniacza, czy to w radiu, czy odzielnego po podłączeniu głośnika wypchnie albo wciągnie membranę i poleci dymek
Jakiś czas temu sprawdzałem to miernikiem w swoim radyjku... i było dokładnie tak jak napisałem. Nie chcę się spierać, być może jakiś model ma inaczej szczególnie jeśli końcówka mocy nie pracuje w mostku. Proszę zerknąć na schemat aplikacyjny samochodowego scalaczka TDA1516, który jest typowym rozwiązaniem dla samochodowych radyjek. W standardowym radiu siedzi w jednej obudowie cztery takie układy. Moc bez mostka to około 2x5W a w mostku około 18W przy rezystancji 4Ohm i napięciu zasilania około 14V. W trybie pracy "mostek" oba zaciski głośnika podłączone są do wyjścia jednej z "połówek" wzmacniacza nie mających kontaktu z masą.
Marcin316, podana przez Ciebie końcówka mocy ma możliwość pracy w mostku, ale przy odpowiedzniej aplikacji tego układu, musi być wtedy wukorzystany układ "odwracający', co widać w nocie katalogowej. Istotą mojej wypowiedzi zresztą było to, że na wyjściu wzmacniacza nie ma prawa być stałego napięcia. I sprzeczki mi również nie w głowie. Pozdrawiam
O tym że stały prąd o natężeniu większym niż kilkadziesiąt mA jest zabójczy dla głośników to dobrze wiem Sprawa jest taka, że nie da się uzyskać większej mocy niż kilka wat na kanał w "tradycyjny" sposób przy zasilaniu z akumulatora jeśli nie wykorzystamy mostka. W nowszych rozwiązaniach wykorzystywane są układy zwielokrotniające napięcie czy coś na kształt "pomp napięcia".
Ciekawe czy autor tematu znalazł odpowiedź na zadane przez siebie pytanie
No wyszedł trochę offtop, a co do mocy nawet przy wykorzystaniu mostka nie uzyskasz więcej niż ok 20W mocy znamionowej bo za niskie napięcie, a te układy do podwyższania napięcia to tzw przetwornice, mało tego zasilanie jest symetryczne czyli -v 0 +v, dopiero wtedy uzyskamy moc i jakość.
Przetwornice stosuje się we wzmacniaczach a do radyjek raczej ciężko to wcisnąć... bo konieczny jest transformator, dlatego częściej stosuje się zdwajacze napięcia jeśli już. O ile pamiętam to Phillips wymyślił scalak, który pozwala uzyskać 70W przy zasilaniu 14,4V ale nie pamiętam jego zasady działania.
Do autora wątku
Jeśli radia nie da się zmostkować, to jest jeszcze inna droga pozwalająca osiągnąć podobny efekt - trzeba poszukać głośników dwucewkowych.
Albo prościej - głośników o wyższej efektywności. 3 dB to już dwukrotny wzrost głośności więc jeśli porównamy głośniki 92 i 89 dB/W/m to te pierwsze zagrają dwa razy głośniej przy tej samej mocy wzmacniacza.
znowu offtop: podwajacze napięcia mają bardzo małą wydajność prądową, a do przetwornicy np we wzmacniaczu stosuje się nazwijmy to transformatorki o średnicy ok 2 do 4 cm, do radyjka by to uphnoł bo kiedyś sam takie coś zrobiłem i radyjko miało 2x50 W sin, zreszta są modele alpine z przetwirnicą i mocą ok 35W sin.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum