Wysłany: Pon Paź 18, 2010 12:43 [Prawo pracy] rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowis
witam
pod jaki paragraf podchodzi wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy?
nie mogę znaleźć paragrafu w Kodeksie Pracy, konkretnego zapisu pod jaki można to zakwalifikować
SPAMU¦
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 12:43 Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)
szoso420, na podstawie jednej z przesłanek wymienionych wymienionych w art.30&1, pkt.1-3 kodeksu pracy. Sprecyzowanie przyczyny powinno nastąpic w uzasadnieniu /art.45&1 kodeksu pracy/.
_________________ .: Podpis użytkownika wymaga
edycji :.
chodzi o to że likwidują biuro handlowe w którym pracuje i chcą mi wwalić powód: z winy pracodawcy, a mnie to nie urządza i wolałbym mieć napisane likwidacja miejsca pracy
więc zapis powinien być poprzedzony paragrafem tylko którym?
chcą mi wwalić powód: z winy pracodawcy, a mnie to nie urządza i wolałbym mieć napisane likwidacja miejsca pracy
więc zapis powinien być poprzedzony paragrafem tylko którym?
jak napisałem wcześniej na podstawie jednej z przesłanek wymienionych w art.30&1, pkt.1-3 - w zależności od zaistniałej sytuacji. Możesz domagać się od pracodawcy aby precyzyjniej określił przyczynę rozwiązania umowy o pracę przez podanie "z przyczyn zawinionych przez pracodawcę - likwidacja stanowiska pracy".
Jeżeli nie uzyskasz tego w negocjacjach z pracodawcą to możesz wystąpić o takie określenie przyczyny rozwiązania umowy o pracę na drogę sądową /możesz w rozmowie z pracodawcą to zasygnalizować/. Powinien się zgodzić, bo nie widzę powodu aby tego nie uczynił.
Pozostaje jeszcze problem, czy zostaniesz zwolniony sam, czy więcej osób. Jeżeli więcej osób, trzeba sprawdzić, czy nie będą miały zastosowania przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003r - o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników /Dz. U. z 22 maja 2003r Nr 90, poz.844/
_________________ .: Podpis użytkownika wymaga
edycji :.
jeszcze jest kwestia okresu wypowiedzenia, dali mi dwutygodniowe a w kodeksie jest napisane, że jeśli pracuję powyżej 6 miesięcy a pracuję 1,5 roku to wypowiedzenie jest miesięczne
Szoso, Jeszcze jest kwestia jaka masz umowę o pracę, na czas określony, czy na czas nieokreślony. Od tego zależy w jaki sposób następuje rozwiązanie umowy. Np. jeżeli masz na czas określony, to pracodawca nie musi podawać powodu rozwiązania i śmiało może dać Ci dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to zawarte w umowie z Tobą.
_________________ .: Podpis użytkownika wymaga
edycji :.
sprawdż czy przy zawieraniu umowy nie było mowy o możliwośco zastosowania art.33 k.p.
jest zapis w umowie, 2 tygodnie
skontaktowałem z firmą w celu wpisania Art. 30. § 1 pkt2 likwidacja stanowiska pracy przez pracodawcę
czekam na odzew z ich strony
Czyli czas określony i pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny rozwiązania umowy z Tobą. Podaje jedynie że rozwiązanie nastąpiło z winy pracodawcy abyś mógł otrzymać odrazu zasiłek.
_________________ .: Podpis użytkownika wymaga
edycji :.
Podaje jedynie że rozwiązanie nastąpiło z winy pracodawcy
dostałem odpowiedź że tylko na taki zapis się zgadzają plus dadzą mi referencję jako podkładkę
taki zapis (z winy pracodawcy) na świadectwie kojarzy się z tym, że coś odwaliłem i mnie zwolnili
to już twój problem
miałem już kiedyś taki zapis i przyszłym pracodawcom źle się kojarzył, że zostałem zwolniony za coś, a że nie dostałem dyscyplinarki tylko że z winy pracodawcy, który rozwiązał ze mną umowę z jakiegoś powodu
szoso420, skoro masz umowę na czas określony pracodawca może Cię zwolnić w każdej chwili, czy coś podpadłeś, czy też nie. Na świadectwie masz wtedy tylko podane kto rozwiązuje umowę, pracodawca, czy pracownik, gdyż od tego zależy czy zasiłek dostaniesz odrazu, czy też dopiero po trzech miesiącach, gdy Ty rozwiążesz umowę o pracę.
Gdybyś miał umowę na czas nieokreślony, wtedy pracodawca byłby zobowiązany do podania przyczyny rozwiązania umowy (likwidacja stanowiska, upadłość firmy, niewywiązywanie się z obowiązków, przyczyn ekonomicznych itp.)
W ygląda na to, że w Twoim przypadku wszystko jest zrobione legalnie.
_________________ .: Podpis użytkownika wymaga
edycji :.
Problemy dopiero się zaczęły, wpisali mi sam paragraf art 30 & 1 pkt 2
W poniedziałek próbowałem się zarejestrować w PUP i Pani powiedziała, że sam paragraf nie wystarczy bo z niego wynika że było porozumienie stron i zasiłek przysługuje Mi dopiero za 3 miesiące.Poprawili mi świadectwo wpisując przy paragrafie zapis: pracodawca-pracownik, więc udałem się po kilku dniach znowu do PUP by się zarejestrować.Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że ten zapis niczego nie zmienił i dalej wynika z niego że było obustronne porozumienie stron a nie wina pracodawcy.Urząd Pracy przyczepił się oprócz tego do nieczytelnego podpisu na świadectwie pracy.Po rozmowie z kierownikiem PUP i moich prośbach udało się Mi zarejestrować ale dodatkowo muszę jeszcze donieść wypowiedzenie umowy o pracę by udowodnić, że to właśnie pracodawca wypowiedział ze mną umowę i nie było żadnego porozumienia z mojej strony.
Ręce mi opadają
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum